Výstava Lidové tradice
sv. Martin - 11. listopadu - svátek spojen s hody - svatomartinská husa, svatomartinské víno
Dle pranostik přijíždí sv. Martin na bílém koni
V předvečer svátku sv. Mikuláše obchází stavení postavy Mikuláše, čerta a anděla. Obchůzky se dochovaly až do dnešních dnů.
Betlém - neodmyslitelná součást Vánoc
Narození Ježíška patří ke stěžejním motivů betlémů
Narozenému  Božímu synovi se přišli poklonit i tři mudrci z Východu - častěji označovaní jako Tři Králové
Silvestr - 31. 12. a Nový rok - 1. 1.
Pro období masopustu byly charakteristické především zabíjačky
Rovněž nejrůznější průvody maškar a masek patřily neodmyslitelně k masopustu. Dnes se konají maškarní plesy pro děti i dospělé.
Největšími a nejdelšími svátky v roce jsou Velikonoce
a s nimi spojené oslavy příchodu jara
Začátkem roku probíhá rovněž i plesová sezóna
30. duben - "pálení čarodějnic"
Na konec zemědělských prací připadají dožínky
Mezi významné dny mimo liturgický kalendář patří i svatební den
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
Album zobrazuje pouze fotky a videa ( z ). - zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Město Jablonné v Podještědí a Společnost přátel historie města

LIDOVÉ TRADICE
Zámeček Pachtů z Rájova od 14. srpna do 28. září 2019
Otevřeno pondělí, středa, pátek a sobota od 10 do 17 hodin.

Město Jablonné v Podještědí a Společnost přátel historie města Jablonného v Podještědí připravilo na konec prázdnin a začátek školního roku v zámečku Pachtů z Rájova výstavu Lidové tradice.
Výstava byla zaměřena na původ lidových tradic, zvyků, obyčejů, pověr a pranostik v průběhu roku. Držela se křesťanského vnímání liturgického roku: advent – Vánoce – liturgické mezidobí (masopust) - Velikonoce – liturgické mezidobí. Přiblížila věci neodmyslitelně spojené s uvedenými svátky jako např.: adventní věnec, vánoční stromeček, dárky, vánočka, mazanec, pomlázka, beránek či jidáše. Nezapomnělo se ani na svátky významných světců jako např. svátek Všech svatých (dušičky), sv. Martin, sv. Ondřej, sv. Mikuláš, sv. Silvestr, svátek Tří králů či svátek sv. Filipa a Jakuba (Filipojakubská noc). Mnoho zvyků, obyčejů a pověr má původ ještě v pohanských dobách, ale stále se řada z nich dodržuje. Zmíněny byly i zvyky a obyčeje související se zemědělskými pracemi jako je vynášení zimy a vítání jara, zabíjačky, přípravu půdy, setí a ostatní práce, na poli končící sklizní a dožínkami. Zastoupen byl také 1. máj, poutě a posvícení či svatby.
Výstavu doplnily trojrozměrné exponáty vytvořené pro tuto výstavu dětmi z místních škol a šikovnými spoluobčany našeho města.
Výstava byla přístupná vždy v pondělí, středu, pátek a sobotu od 10 do 17 hodin.

Období

srpen až říjen 2019

• 29 fotek
  • - zobrazení
  • 0 se líbí

Fototechnika

Sony DSC-H70

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Fotoknihy se slevou 20 % platí na všechny druhy knih. Tak neváhejte a nenechte vaše fotky ležet jen na disku!
S kódem: Knihy21 Akce platí do 30. 9. 2021
Získat slevu

Další alba autora

Podobná alba

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout
znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
Komentáře Přidat